09303207446 iranshepherd@gmail.com

شستشو و نظافت ژرمن شپرد

 

نظافت از موارد مهم در نگهداری سگ می باشد که شامل کوتاهی ناخن ، مراقبت های دوران فحلی ، شستشو و … می شود . مهمترین مبحث ، حمام کردن است که اهمیت زیادی دارد چرا که اگر اطلاعات کمی از آن داشته باشیم میتواند باعث بروز مشکلاتی برای سگ شود . حمام کردن سگ به شرایط زیادی بستگی دارد .

برای مثال آیا سگ آپارتمانی است یا سگ های نژاد بزرگ و نگهبان  ؟

آیا مو بلند است یا مو کوتاه ؟

جنس موها نرم است ( مانند مالتیز ) یا زبر است ( مانند اشپیتز ) ؟

سن سگ چقدر  است ( توله یا بالغ ) ؟

در طول هفته چند روز بیرون می رود ؟

محل زندگی سگ کجاست ( در منزل یا در حیاط ) ؟ و …

همچنین برای شستشو در گام اول باید متناسب با سن سگ و بلندی یا کوتاهی مو شامپوی مخصوص به خودش را تهیه کرد . ( برای مشاهده و اطلاعات بیشتر در مورد شامپوی مخصوص سگتان به بخش پت شاپ سایت مراجعه کنید . )

باید دانست که سگ ها در فصل گرما باید هر سه یا چهار هفته یکبار و در فصل سرما هر پنج یا شش هفته یکبار به حمام شوند . اگر زودتر از زمان لازم حمام شود چربی پوست را از بین میبرد و پوست سگ خشک و شکننده خواهد شد و از طرفی هم درخشندگی و براقی موی سگ را میگیرد . برای حمام کردن سگ باید از آب ولرم استفاده کرد و هیچگاه نباید از شوینده های قوی یا صابون برای شستشو و نظافت ژرمن شپرد استفاده کرد زیرا پوست سگ بسیار حساس است و باعث بروز بیماری های پوستی می شود .

 

 

نکاتی برای حمام ژرمن شپرد

۱ – او را در جایی حمام کنید که سطح لیزی نداشته باشد چون سگ ها از لیز خوردن به شدت وحشت دارند . ( اگر در حمام او را می شویید بهتر است چیزی مانند موکت زیر پای سگ پهن کنید تا لیز نخورد و در هنگام استحمام آرامش یبشتری داشته باشد )

۲ – او را با قلاده به جایی ببندید تا از رفتن به این سو و آن سو جلو گیری کنید .

۳ – قبل از اینکه سگ را حمام کنید باید موها را به دقت برس بکشید تا موها نمدی نباشند ( هرگز سگی را که مو هایش نمدی است را حمام نکنید چون آب به سطح پوست نمی رسد و وضعیت مو ها بدتر هم خواهد شد . ) باید توجه کرد برای شانه زدن موهای سگ نیز باید از شانه هایی استفاده کرد که علاوه بر اینکه متناسب با موبلند یا مو کوتاه بودن سگ باشد ، الکتریسیته ساکن نیز ایجاد نکند و نوک سنجاق ها هم تیز نباشد چون به پوست سگ آسیب می رساند و آن را زخم میکند . برای انتخاب بهترین برس برای موهای سگتان به پت شاپ سایت ما سر بزنید .

۴ – توله ها را میتوان از ۵ هفتگی به بعد حمام کرد . بهتر است سگ را از تولگی به تدریج به حمام عادت داد .

۵ – باید دقت کنید که حتما سگ ها را در مواقعی از روز که هوا گرم تر است حمام کنید . سگ ها دوست دارند بعد از حمام خود را تکان دهند تا آب های روی بدنشان را به اطراف بپاشند . با این کار هم زود تر خشک میشوند و هم اینکه خودشان اب را از بدنشان خارج میکنند . بعد از آن شما با یک حوله مناسب او را خشک کنید چون اگر این کار را ادامه بدهند و خودشان را روی مبل و فرش و … بکشند موها در هم گره میخورد و حالت نمدی پیدا میکند . برای سگ های مو کوتاه تا همین مرحله کفایت میکند اما سگ های مو بلند را باید حتما با سشوار کاملا خشک کرد .( معمولا سگ ها از صداهای ناشناخته اطرافشان مثل صدای جارو برفی ، لباسشویی ، سشوار و … می ترسند . برای اینکه ترسشان را از اینگونه وسایل بریزید میتوانید مقاله آموزشی ما را در خصوص ریختن ترس سگ از صداهای اطراف مطالعه کنید . )

۶ – برای حمام کردن سگ باید ابتدا اورا کاملا خیس کرد و از روی کمر باید شروع کرد . پس از اینکه کاملا خیس شد باید از شامپوی مخصوصش استفاده کنید . توجه داشته باشید که در طول استحمام فقط یکبار از شامپو استفاده کنید .

۷- برای شستن سگ های سالم باید شستن را از روی کمر شروع کنیم و در نهایت سر را بشوییم . درمورد سگ های مریض و آلوده به کک و کنه باید شستن را ابتدا از سر شروع کرد . به این دلیل که کک و کنه ها از سمت بدن به سمت سر حرکت میکنند .

۸ – دقت کنید که تمام قسمت های بدن سگ را به خوبی شسته اید مخصوصا بین انگشتان دست و پا . بیشترین جایی که بی دلیل خارش میگیرد در همین قسمت هاست چون سگ ها در هر جایی راه می روند معمولا دست و پا از بقیه جاها کثیف تر است و اگر خوب شسته نشوند بعد از حمام برایشان حساسیت و خارش ایجاد میشود .

۹ – بعد از حمام نیز باید بدن سگ را برس بکشیم تا موها با حالت بدی خشک نشوند .

 

 

اگر بدن سگمان زود بود میگیرد چه کار کنیم ؟

فاصله زمانی بین حمام ها را طولانی کنید و بین حمام ها از شامپو خشک استفاده کنید . شامپوی خشک ، پودر مخصوصی است که روی پشت سگ میریزید و او را با دقت و حوصله برس میکشید . این پود کاری را انجام میدهد که شامپو و آب در حمام انجام میدهند اما در هر حال باید دست و پای کثیف حیوان را بشویید . برای تهیه این محصول میتوانید به بخش پت شاپ ما سر بزنید .

 

 

یک نکته خیلی مهم :

هر وقت بدن حيوان بو گرفت دليل بر كثيف بودنش نيست شايد مشكلات ديگری داشته باشد مثلا كيسه هاي مقعدي پر شده باشند و يا دندانهاش بو گرفته است و يا ممكن است دچار بيماريهاي اختلال هورموني شده باشد  .

این را نیز به یاد داشته باشید که شستشوی بیش از اندازه باعث قرمز شدن پوست و التهاب آن میشود و شوره و ریزش و خارش را در پی دارد .  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*