09303207446 iranshepherd@gmail.com

راه های جلوگیری و درمان ریزش مو در ژرمن شپرد

 

گذشته از آن که ریزش مو باعث کلافگی و آزار سگ میشود ممکن است برای صاحبش نیز آلرژی و حساسیت ایجاد نماید . علاوه بر آن تصور کنید به یک مهمانی ویژه دعوت شده اید و با افراد حاضر در جمع نیز رودربایستی دارید . پس از رسیدن به محل مهمانی متوجه میشوید که لباس شما پر از موی سگتان است . قطعا از اینکه لباس شما پر از موی سگ باشد خجالت زده خواهید شد و اگر رنگ لباس شما تیره باشد این موها بیشتر به چشم می آیند.

البته باید دانست که ریزش موی سگ امری طبیعی برای اوست . همه سگ ها ریزش مو را دارند اما در بعضی نژاد ها کم و بعضی نژاد ها بیشتر است .

 

دلیل ریزش موی ژرمن شپرد چیست؟

ریزش موی ژرمن شپرد دلالیل زیادی دارد مثل : آلودگی به انگل های خارجی ، آلرژی و یا حتی تمیز کردن بیش از حد توسط خوده سگ . برخی الرژی ها و انگل ها قابل سرایت به انسانها هستند پس بهتر است به محض مشاهده ریختگی مو به سرعت با دامپزشک مشورت کنید . اگر سگ شما مکررا خودش را می خاراند و روی بدنش تکه های بی مو مشاهده کردید به این معناست که سگ مبتلا به انگل های خارجی(مثل كك،شپش ها،ساس و كنه)شده است .

ریزش مو هیچگاه کاملا متوقف نمیشود . اما برای رهایی از مشکلات بالا  ما راه هایی را پیشنهاد میدهیم تا با استفاده از آنها برای همیشه از شر ریزش افراطی موهای سگ بر روی لباس ، مبل و سایر وسایل خانه خلاص شوید و ریزش موی ژرمن شپرد خود را کنترل کنید .

 

 

۱ – برس کشی روزانه :

ریزش موی سگ یک روند کاملا طبیعی است و همیشه در حال اتفاق افتادن است . ما برای اینکه از ریزش مو روی لباس و وسایل منزل جلوگیری کنیم باید با فواصل زمانی مناسب سگ خود را برس بکشیم . با این کار موهای قدیمی که آماده ریزش هستند همراه با برس کشیدن از بدن سگ جدا میشود و روی لباس و فرش  و … رها نمیشوند . مزیت دیگری که برای برس کشی میتوان نام برد این است که باعث افزایش گردش جریان خون روی پوست سگ شده و درنتیجه موهای درخشان و پوست شاداب تری دارد

 

 

۲- حمام کردن :

اگر پوست و موی سگ تمیز باشد ریزش موی او هم کمتر است . در  هنگام استحمام موهای مرده از بدن سگ جدا میشود و بدن سگ موی مرده ای برای ریختن ندارد . همچنین حمام رفتن موجب مرطوب شدن پوست و جلوگیری از خشکی می شود . خشکی پوست به معنای ریزش موی بیشتر است .سگ ها در تابستان نیاز بیشتری به حمام کردن دارند و برای این کار باید از شامپوی مخصوص سگ استفاده کرد . در دسته بندی شامپو های مخصوص سگ ، برای سگ های مو کوتاه و مو بلند شامپوی مخصوص وجود دارد . و چون ژرمن شپرد از آن دسته سگ هاست که هم مو بلند دارد و هم مو کوتاه باید در انتخاب شامپو دقت کرد . برای اطلاعات بیشتر و خرید به بخش پت شاپ سایت مراجعه کنید .

 

 

۳- کنترل اضطراب :

بطور معمول سگی که اضطراب دارد ریزش موی بیشتری نسبت به بقیه مواقع دارد . این درمورد ریزش موی ژرمن شپرد بیشتر از سایر نژاد ها صادق است . بطوری که ممکن است یک ژرمن شپرد هفته ها از ریزش مو رنج ببرد و دامپزشک نتواند دلیل آن را حدس بزند .

 

    تميز كردن بيش از اندازه خود در سگ ها باعث مشكلات پوستي مانند Acral Lick Granuloma  میشود . ( یک حالت رایج است که در سگ های بزرگ و فعال دیده شده که سگ یک ناحیه که معمولا ساق دست است را به صورت افراطی لیس میزند ، تا زمانی که یک ضایعه ی زخمی برجسته ی سفت، شکل می گیرد ) .  مشكل تميز كردن بيش از حد خود ريشه اضطرابي دارد.

 

۴- ویتامین ها و مکمل ها :

ریزش موی ژرمن شپرد به عادت غذایی او نیز بستگی دارد . سگ هایی که رژیم نامناسبی دارد ریزش موی بیشتری دارند. برای سگتان یک رژیم غذایی بالانس شده که دارای پروتئین ، فیبر و چربی بالا باشد تعیین کنید . زیرا یکی دیگر از دلایل ریزش موی ژرمن شپرد کمبود ویتامین هاست . چنانچه غذایی که به سگ میدهید نیاز هایش را برطرف نمیکند باید از مکمل ها استفاده کنید . چربی ها برای پوست سگ مفید هستند . اسید های چرب باعث کنترل ریزش میشوند چون مواد مورد نیاز بدن سگ را تامین میکنند

 

 

۵- انگل های خارجی :

درصورتی که سگ مبتلا به انگل هایی نظیر کک و کنه باشد بیش از حد عادی خودش را میخاراند و همین باعث ریزش موی بیشتر میشود . برای حل این موضوع باید از شامپو های مخصوص و  دارو استفاده کرد .

 

 

۶- دمای مناسب محل زندگی :

گرم بودن بیش از اندازه محل زندگی ریزش موی ژرمن شپرد را افزایش میدهد . با شیوع فصل سرما و گرم کردن بیش از اندازه محل زندگی اش ، حیوان را تحت شرایط مشابه تغییر فصل قرار داده و شما با ریزش موی بیشتری مواجه می شوید . برای جلوگیری از این مشکل باید همواره دمای محل زندگی اش را متعادل نگه دارید .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*